1891-ben készült a még ma is működőképes óraszerkezet.
"A várplébánia órája mindig pontosan és hűségesen mutatta az időt és kellemes hangú ütése valahogyan hozzátartozott Pécs életéhez." (Dunántúl, 1933. május 02.)
A homlokrizalitban elhelyezett óralap és két harang terve. (PEL II.5.a. fasc. 782.)
Tisztelt Olvasóink!
A püspökség jóvoltából felújításra került a Levéltár épületén található óralapot eredetileg működtető óraszerkezet és óraszekrény. A székesegyház 1882–1891 közötti átépítésekor a tornyokon lévő óralapokat leszedték, de egyet megőriztek és a "várplébánia" (ma székesegyházi plébánia és levéltár) épületének közepén, újonnan kialakított homlokrizalitban helyezték el. Ennek működtetéséhez Emil Schauer bécsi toronyóra-gyárában készítettek szerkezetet, amelyet a székesegyház 1891. június 22-i felszentelésekor helyeztek üzembe. Az óralaphoz két kis harang is tartozik, mindkettő Seltenhofer Frigyes soproni harangöntödéjében készült. A bal oldali kisebb harang az úgynevezett negyedes ütő, amely negyedkor egyet, félkor kettőt, háromnegyedkor hármat, egészkor pedig négyet üt. A jobb oldali nagyobb harang pedig az egész ütő, amelynek ütőkalapácsa minden órában szólal meg – a kisebbik harangnál mélyebb hangon – annyiszor, ahány óra van, dél előtt (ante meridiem) és dél után (post meridiem) egyaránt.
A felújított óraszerkezet és az óraszekrény – mivel ma már az óralap villanyosítottan működik – látható lesz a Levéltár hamarosan megnyíló állandó kiállításában.
2022. június 20.
Pécsi Egyházmegyei Levéltár
Képek: DZ, PEL
Az óraszekrény és óraszerkezet a Levéltár padlásterében.
Részlet az óraszerkezet belsejéből.
Az óralap a két haranggal.
A harangok terve. (PEL II.5.a. fasc. 782.)
Seltenhofer Frigyes cégének márkajelzése a harangon.