„Győzelemről énekeljen Napkelet és Napnyugat” – kongresszusi énekrend.

 

 

2021-ben újra Budapesten rendezik meg a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszust. Újra, hiszen 1938-ban már egyszer otthont adott hazánk ennek az igen jelentős egyházi eseménynek. Ezért a jövő évi NEK apropóján sorozatunkban fel-felelevenítjük az 1938-ban rendezett Kongresszus egy-egy mozzanatát, hogy ezáltal is méltóképpen bekapcsolódjunk a felkészülésbe. 

 

nek 0088 másolata másolata 3

 

 

"Győzelemről énekeljen Napkelet és Napnyugat!"

 

Az 1938-ban, fővárosunkban először megrendezett Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus Előkészítő Főbizottsága alá több bizottság, azok alá pedig több albizottság tartozott, amelyek a főbizottság központi munkáját voltak hivatottak segíteni. Az egyik ilyen bizottság volt a Művészeti Bizottság, amelynek zenei albizottsága gondoskodott a püspöki karral együttműködve arról, hogy az eucharisztikus himnuszt az egész ország megtanulja, intézte a gyermekek betanítását, körzeti próbákat tartatott, a legátusi misére összesítette a budapesti templomok énekkarát, ötszáz fős kispapkórust szervezett és általában a magyar katolikus egyházi énekművészetnek minden egyes tényezőjével kapcsolatba lépett és közös munkára egyesítette őket. Ez az albizottság választotta ki a kongresszus eseményeinél énekelt tömegénekeket és egységes énekrendről gondoskodott. Ehhez kapcsolódóan, sorozatunkban ezt a kongresszusi énekrendet mutatjuk be, amelynek kiemelkedő darabja volt a kongresszusi himnusz („Győzelemről énekeljen Napkelet és Napnyugat...”). A himnusz szövegét Bangha Béla SJ írta, dallamát pedig Koudela Géza egyházzenei igazgató szerezte. Ez a himnusz azóta népszerű népénekké vált és főleg az egyházi év utolsó vasárnapján, vagyis Krisztusnak, a Mindenség Királyának főünnepén számos templomban eléneklik. A kongresszusi énekrend IDE KATTINTVA olvasható.

 

 

2019. november 24-én, Krisztus, a Mindenség Királya főünnepén

Pécsi Egyházmegyei Levéltár