Szemelvények a Pécsi Egyházmegye(i Levéltár) szentévi vonatkozásaiból.
A 2025. évi szentév hivatalos logójának magyar nyelvű változata.
Tisztelt Olvasóink!
A pápák által meghirdetett szentévek az üdvtörténet különleges kapcsolódási pontjait jelentik égiek és földiek között, a kegyelmek kimeríthetetlen forrásai mindenki számára, amelynek központi fogalmai a bűnbánat, a bűnbocsánat szentsége, a jubileumi búcsú elnyerése. [1] A világegyház 2025-ben újra egyetemes jubileumot, úgynevezett rendes szentévet ünnepel, 1300 óta immáron a sokadikat. Ehhez kapcsolódva adunk közre ismeretterjesztő jelleggel szemelvényeket a Pécsi Egyházmegye(i Levéltár) szentévi vonatkozásaiból a teljesség igénye nélkül, hogy ezáltal is bekapcsolódjunk az Egyház reményteli zarándoklatába.
A Pécsi Egyházmegye középkori oklevéltára (1009–1543) néhány oklevelet leszámítva lényegében megsemmisült. Pécs török uralmát (1543–1686) követően, a püspökség újjászervezése során újból kifejlődött püspöki levéltár és székeskáptalani levéltár az idő előrehaladtával szentévekkel kapcsolatos iratokat is megőrzött. Sorozatunk 1–2. részeiben az 1700–1900 közötti szentévekből válogattunk és mutattunk be részleteket levéltári vonatkozásban. A 3., befejező részben az 1925–1926. esztendőkbe invitáljuk Olvasóinkat. [2] Záró cikkünkben, a levéltári anyagok változatosságát szem előtt tartva, fényképek állnak a fókuszban. Ezek nagy része az 1925. évi szentévhez kapcsolódik, a másik, kisebbik része pedig az 1926. esztendőhöz kötődik.
I. RÉSZ
1925.
A 1925. évi rendes szentévet XI. Pius [3] pápa hirdette ki „Infinita Dei misericordia” kezdetű bullájával 1924. május 29-én. [4] Az egy évig tartó rendes szentév 1924. december 24-én a szent kapuk [5] megnyitásával (falbontással) kezdődött és 1925. december 24-én a szent kapuk bezárásával (befalazással) zárult. A korábbiakhoz képest ebben a szentévben jobban megmozdult a világegyház, és ebből a magyar egyház is kivette a részét, azon belül pedig a Pécsi Egyházmegye.
A szentév [6] során a magyarok több nemzeti zarándoklatot [7] is szerveztek Rómába és ezeknek a zarándoklatoknak írott és fényképanyaga egy díszes emlékalbumban (a továbbiakban: Emlékalbum 1926.) jelent meg. [8] Ennek köszönhetően az emlékalbum pécsi vonatkozású fotóit kiemelve pillantunk bele az év során megvalósult római magyar zarándoklatokba, képletesen bejárva ezzel Róma négy pápai bazilikáját, [9] amelyeket a Rómába zarándoklóknak meg kellett látogatniuk a szentév(ek) során.
1. KÉP
Paulovits Sándor (szerk.): Szentévi magyar zarándoklatok. Visszaemlékezések a jubileumi év eseményeire. Budapest, 1926. Borítókép.
2. KÉP
„A gróf Zichy Gyula kalocsai érsek vezetésével június 21-én indult III. országos nemzeti zarándoklat résztvevői.” (Emlékalbum 1926. 257.)
A III. nemzeti zarándoklatot Zichy Gyula pécsi püspök, kalocsa-bácsi apostoli adminisztrátor vezette. Ez a zarándoklat alapvetően a magyar ifjúság szentévi búcsújárása volt, amely 1925. június 21-én, Gonzaga Szent Alajosnak, [10] az ifjúság egyik védőszentjének liturgikus napján indult útnak. A mintegy 600 fős diáksereg között a Zichy püspök alapította pécsi Pius-Kollégium [11] zenekara is ott volt. [12] A fénykép a római Szent Péter-bazilika főkapuja előtt készült.
3. KÉP
„Gróf Zichy Gyula érsek zarándokcsapatának egy része a Santa Maria Maggiore lépcsőzetén.” (Emlékalbum 1926. 260.)
A fénykép szintén a III. nemzeti zarándoklaton, Szűz Mária római főtemplomának főkapuja előtt készült, és egyike azon képeknek, amelyeket Mosonyi Dénes, [13] Zichy püspök pécsi általános helynöke (a fényképen Zichy püspöktől balra) küldött el az emlékalbum készítőinek közlésre. [14]
4. KÉP
„Gróf Zichy érsek júniusi zarándokai a Szent Pál-bazilika előtt. (Untenecker [Ferenc] [15] felvétele.)” (Emlékalbum 1926. 280.)
Ez a fénykép is a III. nemzeti zarándoklaton készült, mégpedig a főbejárat előtti oszlopcsarnokban (olaszul: quadriportico), és egyike azon képeknek, amelyeket Mosonyi Dénes, Zichy püspök pécsi általános helynöke küldött el az emlékalbum készítőinek közlésre. [16]
5. KÉP
„Pécsegyházmegyei papok a kongreganista zarándoklatban. (Dr. Mócsy [István] [17] felvétele.)” (Emlékalbum 1926. 280.)
A nemzeti zarándoklatokon kívül megszervezett, de a szentévhez igazodó utazás alapvetően az egyháziakból és világiakból álló jámbor egyházi egyesületek (úgynevezett kongregációk) tagjainak, a kongreganistáknak és vezetőiknek lett megszervezve. [18] Magát az utat és a 360 főből álló csoportot, amely április 17-én indult, Forster Gyula [19] és P. Fiedler Lipót SJ [20] vezették, és az úton részt vettek pécsi egyházmegyés papok is (néhányukat az emlékalbum név szerint említi: Gebauer Miklós, Herger József, Koch Ede), akikről külön csoportkép készült a római Szent Péter-téren.
6. KÉP
„A magyarországi ciszterci rend házainak és intézeteinek együttes zarándokcsapata Hümpfner Tibor [21] gimnáziumi tanár vezetése alatt.” (Emlékalbum 1926. 269.)
Ez az előbbihez hasonlóan nemzeti zarándoklatokon kívül megszervezett, de a szentévhez igazodó utazás kizárólag a ciszterci rendtagoknak/tanároknak és a rend iskoláiban – köztük a pécsi Nagy Lajos Gimnáziumban [22] – tanuló diákoknak lett megszervezve 1925 áprilisában. [23] A fénykép a római Szent Péter-téren készült.
7. KÉP
„A pécsi Pius-internátus 50 tagú zenekara.” (Emlékalbum 1926. 279.)
A fénykép a már többször említett III. nemzeti zarándoklathoz kötődik, és egyike azon képeknek, amelyeket Mosonyi Dénes, Zichy püspök pécsi általános helynöke küldött el az emlékalbum készítőinek közlésre. [24] Tehát a kép a III. nemzeti zarándoklathoz, de nem annak egyik-másik római helyszínéhez, hanem a velencei pályaudvarhoz kapcsolódik, tudniillik a P. Kerling János SJ [25] vezette Pius-Kollégium zenekara útban Róma felé Velencében is megállt. A teljes útjukról pedig a ciszterciekhez hasonlóan élménybeszámolót írtak „Mecsek Alján” című lapjukban. [26]
Végül itt jegyezzük meg, hogy az emlékalbumban a fentieken túl vannak még pécsi vonatkozású csoportképek, valamint az album végén arcképcsarnok található, ahol mindazokról közöltek szóló fotót, akik az Emlékalbum Bizottság kérésére küldtek magukról fényképet. Az arcképcsarnok számos pécsi egyházmegyés pap és világi zarándok-hívő arcképét tartalmazza, amelyek itteni közlése meghaladja a cikk kereteit.
II. RÉSZ
1926.
Az 1926. év felerészben „kettős” szentév volt, tudniillik XI. Pius pápa az elmúlt szentévekhez hasonlóan kiterjesztette Rómán kívülre az 1925. évi rendes szentévet, [27] ráadásul a korábbiakhoz képest nem fél évre, hanem teljes évre [28] vonatkozott a kiterjesztés, másrészt Assisi Szent Ferenc halálának 700. évfordulója alkalmából 1926. augusztus 1-től 1927. október 4-ig Szent Ferenc-évet hirdetett Róma és az egész világ számára, [29] amely hetedik centenárium rendkívüli szentév is volt egyben. [30] Bár nem mozgatta meg annyira a világ katolikusait, mint a szentév, de nem is hagyta állva. Ez volt az az év, amikor Virág Ferenc, [31] a Pécsi Egyházmegye új püspöke először zarándokolt püspökként előbb Assisibe, majd onnan Rómába 200 fős útitársaság élén, és ebből a (második nemzeti) [32] zarándoklatból [33] maradt fenn az alább közölt fénykép a püspök hagyatékában. [34] A hátulján mindössze egy pecsét van, amely alapján biztos, hogy Rómában készült. Innentől kezdve kezdődött az igazi nyomozás, hogy fény derüljön a fénykép egyéb részleteire is, mint például: hol és mikor készült, illetve kik szerepelnek rajta Virág püspökön túl stb. A nyomozati munka során, a korabeli sajtóanyagnak [35] köszönhetően bizonyságot nyert, hogy a kép a római Lateráni Szent János-főbazilika bejáratai előtti oszlopcsarnokban (latinul: porticus) készült. [36] Virág püspöktől jobbra a főbejárat (felette a pápai címer), balra pedig a főbejárat és a képen nem látható szentkapu közötti bejárat látható. A képen Virág püspökön túl egy egyházi személyt és egy korabeli kiadványt sikerült biztosan beazonosítani: 1.) az egyházi személy egy ferences szerzetes, P. Scheirich György Bonaventura OFM (Virág püspök bal oldalán), [37] 2.) az elmosódott, de kivehető korabeli kiadvány pedig az egyik zarándok kezében található. A képen szereplő többi egyházi és világi személyt a cikk megjelenéséig nem sikerült névleg beazonosítani, hiába tudjuk szintúgy a sajtónak köszönhetően, hogy például dr. Iványi János [38] pécsi egyházmegyés pap is tagja volt a zarándoklatnak.
8. KÉP
A Virág Ferenc püspök vezette zarándokok csoportképe. (Róma, Lateráni Szent János-főbazilika, 1926. október)
9. KÉP
Fényképrészlet: Virág Ferenc pécsi püspök (jobb) és P. Scheirich György Bonaventura OFM (bal). A fényképrészlethez hozzárendelt azonosító szöveges fényképhez lásd a [30] jegyzet 2.) pontját.
10. KÉP
Fényképrészlet: az egyik zarándok a „Ricordo di Roma” című kiadvánnyal a kezében.
RÁADÁS
Az alábbi három kép ráadás, érdekesség. Csak annyiban kapcsolódik ide, hogy egy korabeli magyar újságnak a Szent Ferenc-évvel kapcsolatos cikkében [39] jelent meg annak a Szent Ferenc-szoborcsoportnak a rajza, amelyet bronzba is öntöttek és ma is látható a római Lateráni Szent János-főbazilikával szemben. [40]
Záró gondolatok:
Sorozatunkat jelen cikkünkkel zárjuk. Az 1926. esztendőt követően még több alkalommal tartottak rendes és rendkívüli szentévet egyaránt, legutóbb 2015-ben volt rendkívüli szentév, legközelebb pedig jövőre, 2025-ben lesz rendes szentév. [41]
Szeretettel kívánjuk minden tisztelt Olvasónknak, hogy a 2025. évi szentév (az eddigiekkel együtt) az Egyházzal közösségben és egyéni életében is sok kegyelmi adománnyal járjon, amelyhez kezdetnek ajánljuk a pápai imaapostolság/imavilágháló 2024. decemberi imaszándékát a remény zarándokaiért:
„Imádkozzunk, hogy ez a Jubileumi év szilárdítsa meg hitünket, segítsen felismerni a feltámadt Krisztust mindennapi életünkben, formáljon át, hogy a keresztény remény zarándokaivá válhassunk.” [42]
Jegyzetek (linkek megtekintése: 2024. november 12.):
[1] A bevezető gondolatok kapcsolódó jegyzeteit lásd a sorozat 1. részében: https://archivum.pecsiegyhazmegye.hu/hirek/szentev-2025/1336-szentev-2025-1-hu
[2] Cikkünk ismeretterjesztő és nem tudományos jellegű, ezért csak a legszükségesebb helyeket jegyzeteltük röviden.
[3] Pius, XI. (1857–1939): https://lexikon.katolikus.hu/P/Pius,%20XI..html
[4] Latinul: Acta Apostolicae Sedis: https://www.vatican.va/archive/aas/documents/AAS-16-1924-ocr.pdf (pdf 209. oldala); magyarul többek között: PEL I.1.f.1. 1924/2755.
[5] szent kapu: https://lexikon.katolikus.hu/S/szent%20kapu.html
[6] Magyar Katolikus Almanach, 1927.: https://epa.oszk.hu/03000/03049/00001/pdf/EPA03049_katolikus_almanach_1927_343-414.pdf
[7] nemzeti zarándoklat: https://lexikon.katolikus.hu/N/nemzeti%20zar%C3%A1ndoklat.html; pécsi egyházmegyei felhívása: PEL I.1.f.1. 1924/2756., 3702.
[8] Paulovits Sándor (szerk.): Szentévi magyar zarándoklatok. Visszaemlékezések a jubileumi év eseményeire. Budapest, 1926. Az emlékalbumot a budapesti székhelyű, ideiglenes jelleggel felállított „Római Zarándokok Emlékalbum Bizottsága” adta ki a Stephaneum Nyomda és Könyvkiadónál. (A továbbiakban: Emlékalbum 1926.) Az emlékalbum létrejöttének egyik fő közreműködője volt Várady Géza (1860–1952) pécsi egyházmegyés pap. Az emlékalbum pécsi egyházmegyei felhívása: PEL I.1.f.1. 1925/3660. Ezúton köszönjük a Szent István Társulatnak a fényképek cikkünkben történő közléséhez megadott engedélyét.
[9] Róma négy, úgynevezett patriarchális, pápai bazilikájáról van szó, amelyek olaszul és zárójelben magyarul: 1.) Arcibasilica papale di San Giovanni in Laterano (Lateráni Szent János-főbazilika), 2.) Basilica papale di Santa Maria Maggiore (Szűz Mária római főtemploma), 3.) Basilica papale di San Pietro (Szent Péter-bazilika), 4.) Basilica papale di San Paolo fuori le Mura (Falakon kívüli Szent Pál-bazilika): 1.) https://www.vatican.va/content/basilicas/it.html; 2.) https://www.iubilaeum2025.va/it/pellegrinaggio/cammini-giubilari-dentro-roma/basiliche-papali.html
[10] Gonzaga Szent Alajos SJ (1568–1591): https://lexikon.katolikus.hu/A/Alajos.html
[11] Pius-Kollégium alatt értendő a jezsuiták rendháza és temploma, valamint a Pius Gimnázium: https://lexikon.katolikus.hu/P/Pius%20Gimn%C3%A1zium.html, és a Pius Internátus: https://lexikon.katolikus.hu/P/Pius%20Intern%C3%A1tus.html
[12] Emlékalbum 1926. 228–230.
[13] Mosonyi Dénes (1874–1948): https://lexikon.katolikus.hu/M/Mosonyi.html
[14] PEL I.1.a.1. 1925/3541.
[15] https://epa.oszk.hu/03000/03049/00001/pdf/EPA03049_katolikus_almanach_1927_I-XXVII.pdf
[16] PEL I.1.a.1. 1925/3541.
[17] Emlékalbum 1926. 219.
[18] Emlékalbum 1926. 219–221.
[19] Forster Gyula (1846–1932): https://lexikon.katolikus.hu/F/Forster.html
[20] P. Fiedler Lipót SJ (1876–1933): https://lexikon.katolikus.hu/F/Fiedler.html
[21] Hümpfner Tibor Antal OCist (1885–1966): https://lexikon.katolikus.hu/H/H%C3%BCmpfner.html
[22] Nagy Lajos Gimnázium: https://lexikon.katolikus.hu/N/Nagy%20Lajos%20Gimn%C3%A1zium.html
[23] Emlékalbum 1926. 225. A zarándoklaton, amely egyben tanulmányi kirándulás is volt, pécsi tanárok és diákok is részt vettek. Az utazásról beszámolók olvashatók még a Ciszterci Rend pécsi Nagy Lajos Reálgimnáziumának 1924/1925. évi iskolai értesítőjének 12–13. oldalán: https://library.hungaricana.hu/hu/view/Pecs_27004_ciszterci_27056_1924/?pg=0&layout=s.
[24] PEL I.1.a.1. 1925/3541.
[25] P. Kerling János SJ (1871–1962): https://lexikon.katolikus.hu/K/Kerling.html
[26] Mecsek Alján. A pécsi Pius-kollégium lapja. XI. szám, 1925. július., 1–7.: https://konyvtar.pecsiegyhazmegye.hu/images/kiadvany/PEL_e-konyvtar_Mecsek_Aljan_11-15_2000x.pdf (in: https://konyvtar.pecsiegyhazmegye.hu/digitalis-konyvtar/nyomtatott-kiadvanyok)
[27] A kiterjesztésről szóló „Servatoris Iesu Christi” kezdetű apostoli konstitució (1925. december 25.) latinul: Acta Apostolicae Sedis: https://www.vatican.va/archive/aas/documents/AAS-17-1925-ocr.pdf (611. o.); magyarul többek között: PEL I.1.f.1. 1926/585.
[28] 1926. január 1. első vecsernyéjétől 1926. december 31. második esti dicséretéig.
[29] „Rite expiatis” kezdetű enciklika (1926. április 30.): https://www.documentacatholicaomnia.eu/04z/z_1926-04-30__SS_Pius_XI__Encyclica._Rite_Expiatis__LT.pdf.html
[30] 1.) jubilaeum minus: https://lexikon.katolikus.hu/J/jubilaeum%20minus.html; 2.) Magyar Katolikus Almanach, 1927.: https://epa.oszk.hu/03000/03049/00001/pdf/EPA03049_katolikus_almanach_1927_573-579.pdf
[31] Virág Ferenc (1869–1958): https://lexikon.katolikus.hu/V/Vir%C3%A1g.html
[32] Az első nemzeti zarándoklatot, amely 1926. augusztus 24-én indult, Zichy Gyula kalocsa-bácsi érsek vezette. Ennek körlevélbeni felhívását lásd: PEL I.1.f.1. 1926/2232. A második országos zarándoklatot vezette Virág Ferenc pécsi püspök, amelyre 1926. október második felében került sor.
[33] https://e-archivum.pecsiegyhazmegye.hu/hu: PEL_III.108_Pecs-Szigeti_Kulvaros_historia_vol_I_0126 (243. o.)
[34] PEL V.A.05. Virág Ferenc (1869–1958)
[35] Többek között: 1.) Dunántúl, 1926. október 26. 3.; 2.) Dunántúl, 1926. október 31. 2.; 3.) Pécsi Napló, 1926. november 09. 3. Megtekinthetők: https://www.arcanum.com/hu/
[36] 1.) Általános információk a porticusról: https://www.vatican.va/various/basiliche/san_giovanni/it/basilica/portico.htm; 2.) Egy jó fénykép a porticusról, megközelítőleg abból a szögből, ahonnét az 1926-os fotó készült: https://www.aboutartonline.com/san-giovanni-in-laterano-la-storia-rivisitata-della-madre-di-tutte-le-chiese-tra-memoria-e-nuove-osservazioni/
[37] https://epa.oszk.hu/03000/03049/00001/pdf/EPA03049_katolikus_almanach_1927_573-579.pdf (578.)
[38] Iványi János (1894–1954): https://lexikon.katolikus.hu/I/Iv%C3%A1nyi.html
[39] Uj Nemzedék, 1926. augusztus 01. 5. (https://www.arcanum.com/hu/). A rajz melletti kettő fénykép forrása: https://www.finarte.it/asta/arte-figurativa-tra-xix-e-xx-secolo-roma-2023-07-11/giuseppe-tonnini-bozzetto-per-il-monumento-di-san-francesco-in-piazza-san-giovanni-96503
[40] A szoborcsoport és a főbazilika között pedig egy álom húzódik, amelyről bővebben itt olvashatnak: https://www.magyarkurir.hu/kultura/assisi-szent-ferenc
[41] 1926-os ferences jubileum után a következő években hirdettek ki a pápák rendes és rendkívüli szentéveket: 1929 (rendkívüli), 1933 (rendkívüli), 1950 (rendes és rendkívüli), 1966 (rendkívüli), 1975 (rendes), 1983 (rendkívüli), 1987 (rendkívüli), 2000 (rendes), 2015 (rendkívüli), 2025 (rendes).
[42] Magyarország latin szertartású egyházmegyéi számára, a római kalendárium szerinti Direktórium – C a 2024–2025 liturgikus évre. Magyar Katolikus Püspöki Konferencia, Budapest, 2024. 7. (https://www.liturgia.hu/; https://www.popesprayer.va/it/: https://www.popesprayer.va/wp-content/uploads/2024/06/ITA-INTENZIONI-DI-PREGHIERA-DEL-SANTO-PADRE-2024-DEF.pdf)
Válogatott irodalom, források (linkek megtekintése: 2024. november 12.):
1. A 2025. szentév hivatalos vatikáni honlapja: www.iubilaeum2025.va
2. Czapik Gyula: A római jubileumi év. Az 1925. évi jubileum liturgikus, morális és lelkipásztori vonatkozásai. Budapest, 1925. Link: http://ppek.hu/korda-pdf/Czapik_Gyula_A_romai_jubileumi_ev_facsimile.pdf
3. Früchtl Ede: A szentévi magyar zarándok útmutatója Rómában. Budapest, 1925.
4. Képeslap az 1925. szent év emlékére. Magyarok Nemzeti Zarándoklata. Link: https://mandadb.hu/tetel/350372/Kepeslap_az_1925_szent_ev_emlekere_Magyarok_Nemzeti_Zarandoklata
5. Magyar Katolikus Almanach. I. évf. 1927. Link: 1.) https://epa.oszk.hu/03000/03049/00001/pdf/EPA03049_katolikus_almanach_1927.pdf; 2.) https://epa.oszk.hu/03000/03049/00001/pdf/
6. Magyar Katolikus Lexikon internetes változata: https://lexikon.katolikus.hu/
7. P. Bangha Béla SJ: Római útikalauz. Budapest, 1925. (1934.)
8. P. Bőle Kornél OP.: Szentévi nefelejcs. Úti emlékek az 1925-iki szentévi első magyar nemzeti zarándoklatról. Budapest, 1925.
9. Paulovits Sándor (szerk.): Szentévi magyar zarándoklatok. Visszaemlékezések a jubileumi év eseményeire. Budapest, 1926.
10. Pécs-Baranya 1918–1928. Dunántúl, 1928. Link: https://www.mediadigitar.hu/helyismereti_konyvtar/pecs_baranya_1918_1928.pdf
11. Pécsi Egyházmegyei Levéltár: https://archivum.pecsiegyhazmegye.hu/segedlet
12. Sipos István: A szent év jelentősége. In: Pécsi Katolikus Tudósító, I. évf., 1. szám, 1925. április 5., 5–8. Link: https://konyvtar.pecsiegyhazmegye.hu/images/kiadvany/PEL_e-konyvtar_Pecsi_Katolikus_Tudosito_1925_1_3_5_6_8.pdf (in: https://konyvtar.pecsiegyhazmegye.hu/digitalis-konyvtar/nyomtatott-kiadvanyok)
13. Sipos István: A szent év. Budapest, 1925. (PEL I.1.a.1. 1924/3519.) Link: http://ppek.hu/szit-pdf/Sipos_Istvan_A_szent_ev_facsimile.pdf; Dunántúl, 1924. december 28. 6. Link: https://www.arcanum.com/hu/
14. Szentévünk. In: Szemináriumi Élet. A pécsi Szent Pál Társulat értesítője. 5. szám, 1925. május, 3–4. Link: https://konyvtar.pecsiegyhazmegye.hu/images/kiadvany/PEL_e-konyvtar_Szeminariumi_Elet_1-10_2000x.pdf (in: https://konyvtar.pecsiegyhazmegye.hu/digitalis-konyvtar/nyomtatott-kiadvanyok)
2024. november 13-án, Magyar szentek és boldogok emléknapján,
Pécsi Egyházmegyei Levéltár
D.Z.
---
Pécsi Egyházmegye
Az oldalon közzétett fotók és a szöveg részben vagy egészben történő felhasználása kizárólag forrásmegjelöléssel vagy a Pécsi Egyházmegye írásos hozzájárulásával engedélyezett.