Kutathatók a Pécsi Egyházmegye 1828–1953 közötti körlevelei.

 

 

Tisztelt Kutatóink!

  

A mai nappal kutathatóvá váltak fondjegyzékünkben PEL I.1.f.1. alatt a Pécsi Egyházmegye körlevelei (litterae circulares) 1828-tól egészen 1953-ig.

  

A levéltár kézikönyvtárában, külön sorozatban 1828-tól állnak rendelkezésre a Pécsi Egyházmegye körlevelei. Az 1828 előtt kibocsátott körlevelek nem ebben a sorozatban, hanem a PEL I.1.c. (Kötetek) elnevezésű állagban találhatók, különböző elnevezések alatt, ezek mind kutathatók az e-archivumban. Az 1828 előtti és utáni körlevelek tartalmáról ugyanakkor az egyházkormányzati iratanyag online kutatható protocollumai (PEL I.1.a.2.) is tájékoztatnak "circulares" vagy "körlevelek" címszó alatt. A 19. századi körlevelek jellegzetességeiről Sipos István egyházjogász készített összefoglalót (A pécsegyházmegyei határozmányok és rendeletek tára. Pécs, 1912. VII.), amely IDE kattintva olvasható.

  

A körleveleket szerkesztett formában (index+tartalom), letölthető pdf formátumban tesszük közzé honlapunkon. Az 1828–1880 közötti időből – bekötéstől függően – kötetenként több év kutatható egyben, 1881-től minden egyes év külön elérhető az adott évre rákattintva (helyenként terjedelemtől függően kettéosztva). A körlevelek rendezetten csak 1853-tól állnak rendelkezésre, az 1828–1852 közötti, illetve az 1828 előtti időből szükséges hozzávenni a PEL I.1.c. (Kötetek) állagból a protocollum currentalium köteteket, illetve az egyházkormányzati iratanyag protocollumait (PEL I.1.a.2.), ezek internetes szolgáltatásunkban, az e-archivumban elérhetők és kutathatók.

  

Jó kutatást kívánunk!

 

 

2020. szeptember 23-án, Pietrelcinai Szent Pió áldozópap emléknapján

Pécsi Egyházmegyei Levéltár